DANSKE SCENOGRAFER

Menu

EN

Tillykke til vinderne ved The Next Film Festival – og årets bedste scenografi

Sidste weekend løb The Next Film Festival af stablen, og endnu en gang blev festivalen en fejring af unge filmtalenter, kreativitet og nye stemmer i dansk film. Stort tillykke til alle årets nominerede og vindere!

Hos Danske Scenografer glæder vi os særligt over prisen ”Danske Scenografers Bedste scenografi”, som i år gik til filmen ”Syndebuk”.

Production designer på filmen er Emilie Frandsen, som modtager en præmie på 5.000 kr. fra Danske Scenografer til brug for sin næste scenografiske produktion.

Med prisen ønsker vi at sætte fokus på scenografiens betydning for den filmiske fortælling og samtidig støtte unge talenter i at udvikle deres scenografiske arbejde videre.

Vi håber, at prisen kan være et lille skub videre til næste produktion – og vi glæder os til at følge Emilie Frandsens videre arbejde.

Stort tillykke til Emilie, holdet bag ”Syndebuk” og alle årets øvrige vindere og deltagere ved The Next Film Festival!

Foto: Lauge Lynge Dahl Winther